Шоколадный домик

м. Київ, вул. Шовковична, 17/2

Будинок № 17/2 по вул. Шовковичній - колишній особняк відомого купця і мецената Семена Семеновича Могильовцева побудований в 1901 р. талановитим архітектором Володимиром Миколайовичем Николаєвим і названий киянами «Шоколадним будинком» за характерний колір і багатий декор фасадів. Будинок побудований на ділянці, що належала раніше баронам Ікськюль-гильденбандтам і викупленій в 1898 р. С.С.Могильовцевим.
   Це двоповерхова будівля з великим підвалом і мансардою над прибудовою. Композиційне і планувальне вирішення будинку типові для багатих особняків кінця XIX - почала XX вв. Архітектурне вирішення головних фасадів, обернених убік вулиць Шовковичній і Піліпа Орлика, оформлене в стилі італійського ренесансу. У містобудівній подобі Києва "Шоколадний будинок" є чи не єдиним прикладом споруди такого типа. Загальна система побудови фасадів відрізняється монументальністю і пишнотою. Великий, із сколеною поверхнею руст облицювання, контури вікон, виступаючий карниз, декоративна обробка - все це є стилізацією архітектурних форм флорентійського палацу - палаццо Пітті, зведеного в першій половині ХV століття. Зовнішній вигляд будівлі зберігся до наших днів майже в своєму первинному вигляді.
   У основі планувального рішення будівлі лежить анфіладна система, яка створює в приміщеннях цього невеликого за об'ємом особняка відчуття парадності і простору.
    Особливу архітектурно-художню цінність, що не має аналогів в м. Києві, представляють інтер'єри особняка, оскільки в їх декорі чергуються мотиви майже всіх історичних стилів, які і дали назви кожному із залів: Мавританський, Ренесанс, Модерн, Рококо, Візантійський, Французький.
   Стелі і стіни залів особняка удосталь прикрашені розписами, ліпниною, дерев'яними панелями. Викликають захоплення автентичні венеціанські дзеркала, різьблені двері і підвіконня, рами фасадних вікон, фігурне литво обгороджування парадних сходів. У залі Модерну збереглися віконні вітражі, що є зразком прекрасної роботи і високого художнього смаку.
   З 1918 р. по 1941 р. і з 1948г. по 1960г. у приміщеннях будинку знаходилися різні державні установи, з 1960г. по 1982г. у будівлі розміщувався Центральний палац одружень.
   У 1983-86гг. і в 1991-93гг. вироблена часткова реставрація внутрішніх приміщень і фасаду "Шоколадного будинку". Але, на жаль, реставраційні роботи в будинку не були завершені.


Минулі події