Академічний театр опери та балету

просп. Дмитра Яворницького, 72-А

основоположники:

Марк Литвиненко - директор,
Анатолій Ареф'єв - художник,
Петро Варивода - диригент,
Василь Кіосе - хормейстер,
Людмила Воскресенська - балетмейстер.

Багато в чому завдяки їх таланту, авторитету і енергії у знову відкритому театрі була зібрана колекційна трупа з багатющим потенціалом творчих можливостей. Основу її склали випускники консерваторій та хореографічних училищ великої країни Рад, що пройшли жорсткий конкурсний відбір. Художніми орієнтирами для молодих - музикантів, співаків, танцівників - служили їх 35-36-річні колеги ( «старики"!), Вже мали визнання, досвід, майстерність. В опері - Нонна Суржина (прима), Анатолій Даньшин, Микола Український, Микола Полудьонний - солісти- "первачі». У балеті (тут «старики» і зовсім непробачно молоді!) -Леонора Еллінська (прима), Алла Петрина, Ольга Загуменнікова, Микола Войтенко, Віктор Рогачов. В оркестрі - незабутній Гаррі Логвин, перший його концертмейстер. (Називаю лише найгучніші імена з числа першопрохідців.)

Характерні риси, що відрізняли новонароджений театр: турбота про освоєння і популяризації класики ( «Кармен», «Севільський цирульник», «Жизель», «Лускунчик» та ін.) І готовність до експериментального пошуку ( «Поргі і Бесс», «Лісова пісня» , «Матерінскоеполе», «Дон Жуан» і ін.) Так досягалася мета - створення сучасного музичного театру з широким спектром жанрів, сценічних форм і засобів. Уже в перші два роки було поставлено 18 (!) Вистав. Серед них: гранд-опери і камерні, балети і дивертисменти, оперети і концерти, дитячі спектаклі і музичні вечори. «Дніпропетровське диво», про який так багато і охоче писалося і говорилося в радянських ЗМІ не було лише красивим міфом. Програму його здійснювала високопрофесійна команда, об'єднана бажанням робити (з нуля, з першого цеглинки!) Новий театр, не обтяжений рутиною застарілих канонів. Їх ентузіазм заряджав трупу: репетиції майбутніх вистав велися паралельно з будівельними роботами. Презентація Опери тривала тиждень. Дев'ять творів були представлені глядачам. У числі їх і ті, що стануть її візитною карткою: «Князь Ігор», «Ріголетто», «Лебедине озеро», «Бахчисарайський фонтан» і ін. Спогади про блискучого початку надовго зігріють душі всіх, хто так чи інакше виявився причетним до відкриття Дніпропетровської опери. А якщо бути протокольно точним - її відродженню. (Первинний досвід створення театру відноситься до 1931 році в 1941 році він був евакуйований до Красноярська, де об'єднався з одеською трупою. Після війни Дніпропетровський робочий оперний театр - дрота - офіційно припинив діяльність.) Сьогоднішня біографія Опери, яка набрала в четвертому десятиліття, дозволяє сподіватися, що вкоренилася вона міцно і необоротно. Загальні любов і визнання, даровані новонародженому «назубок» в 1974 році, чимало тому сприяли.

Правда, деяку досаду викликала недалекоглядність влади. У мегаполісі, що мав престижний музичний театр, були відсутні необхідні для його життєздатності консерваторія і хореографічне училище. Розумні аргументи та побажання художнього керівництва Опери не були почуті, що відгукнеться в подальшому серйозними проблемами. Але станеться це ще не скоро. А поки Дніпропетровський театр перебуває на балу удачі. Йому супроводжують увагу критики, любов глядачів, офіційні знаки визнання. Колектив багато і успішно гастролює. Не один раз виступає на столичних сценах Києва і Москви. Вистава «Богдан Хмельницький» отримує найвищу оцінку; він удостоєний Національної премії ім. Т.Г. Шевченко. Лауреатами її стали: художник А. Ареф'єв, диригент П. Варивода, хормейстер В.Кіосе і солісти - Н. Суржина, А. Даньшин, Н. Український. Нагородний список активно поповнюється іменами молодих майстрів сцени: В. Коваленко, Л. Гавриленко, О. Загуменніковой, Л. Плетньової, М. Південної, Т. Омельченко, З. Кавац, В. Ареф'єва, А. Вострякова, Н. Браткова, А. Басалаєва, В. Навротського, О. Ніколаєва, Ю. Чайки та ін. Театр продовжує стратегічний курс на збагачення репертуару: класичного ( «Травіата», «Трубадур», «Лускунчик», «Шопеніана», «Дон Кіхот» і ін.) і сучасного (опера І. Дзержинського «Тихий Дон»; балети - К. Молдобасанова «Материнське поле», В. Власова «Асель» і ін.) Складаються вдалі творчі тандеми у знову прийшов поповненні художньо-постановочної команди: балетмейстер З. Кавац, художник В. Ареф'єв, режисер Е. Бузін, хормейстер І. Чи не звецкій, диригенти Н. Шпак, А. Чепурний. Прекрасно освічені, які шукають сучасний театральний мову, вони привносять в діяльність колективу свіже осмислення музичної драматургії, елементи нової естетики та стилістики. Особливо плідні їх звернення до творів українських авторів ( «Запорожець за Дунаєм», «Повернутий май», «Прапороносці»). Подійними в біографії театру стануть прокоф'євську балети ( «Блазень», «Блудний син», «Ромео і Джульєтта»), опера Пуччіні «Мадам Батерфляй», «Джоконда» Понк'єллі. Справжнім святом для глядачів з'являться «Великий вальс» Штрауса, «Сільва» Кальмана. Зримим підтвердженням високого рівня театру послужать гастролі - 1988 в Москві на сцені ГАБТа (найвищу відзнаку за радянських часів!) Неоціненною в тому заслуга Анатолія Васильовича Ареф'єва і маестро Бориса Гнатовича Афанасьєва, народного артиста Росії. Міць їх таланту, бездоганна творча репутація піднімали імідж Опери, були гарантом її художніх достоїнств. Наведені факти - красномовне свідчення успішного вступу театру в пору зрілості.

Подібно долі людської, театральне життя складається не тільки з сходжень, підйомів, переможних досягнень. Нерідко в звучання фанфар вплітаються мінорні ноти, викликані невдачами, зниженнями, втратами. Трапляється, непоправними. Йдуть безповоротно «батьки-засновники» театру - Ареф'єв, Литвиненко, Кіосе. Скорботний мартиролог збільшується з роками (маестро Афанасьєв, Варивода ...).

Болісно переживає театр зміну творчих лідерів і поколінь. Ускладнює ситуацію і підступає перебудова (недостаточноефінансірованіе різко знижує випуск нових вистав). У нелегких умовах виживання театр очолюють: режисер Юрій Чайка, диригент Володимир Гаркуша, хормейстер Йосип Недзвецький (після його від'їзду відповідальність за долю хору прийме на себе Валентин Пучков-Сорочинський). Але і в критичний період підтримувала колектив міць потенціалу, закладена при заснуванні. Всупереч негативним обставинам, театр продовжує свою життєдіяльність. Більше того, театр використовує позитивний момент постперебудовного часу: можливість закордонних поїздок, вбачаючи в них і шанс виживання, і творчий стимул. Опера активно шукає і знаходить свою нішу в культурному просторі Європи (гастролі в Болгарію, Польщу, Францію, Ірландію). З набуттям досвіду розширюється географія поїздок (Ліван, Китай, Йорданія, Ізраїль, США, Італія). Сьогодні вони природна і невід'ємна частина життя колективу (гастролі в Росії, Іспанії, Португалії, Бельгії, Німеччини). Як ні парадоксально, існування в умовах надзвичайних стимулює театр до пошуку нових форм і можливостей, ділових і творчих контактів. Він стає більш динамічним, прагматичним і сучасним. Ця тенденція виявляється в створенні при театрі професійної хореографічної школи, системних дослідах міжнародних проектів. Останні лише частково відомі дніпропетровської публіки ( «Турандот» на площі, «Кармен» -шлягерс участю запрошених зірок опери та естради, ін.). Помітно розширюються жанрові кордону музичного театру, що допомагають знайти розумний компроміс між популярною класикою і елітарним мистецтвом для небагатьох. Приклади такого роду: балети Олега Ніколаєва в форматі неокласики і джазу ( «Блюз ...", "Танго нашого двору", "Академіявдохновенія"); спектакль "Таємний шлюб" режисера Олексія Коломійцева, Концерт для маестро з оркестром (музикальнийруководітель обох проектів Володимир Гаркуша).

Подієвим моментом в біографії театру, стало присвоєння йому високого і зобов'язує звання «Академічний" в березні 2003 року. Обнадійливим доповненням до нього послужило відкриття в Дніпропетровську в 2004 р філії Харківської консерваторії. Все сказане вселяє віру, що унікальне мистецтво єдиного в Придніпров'ї театру опери та балету не кане в Лету.


подивитись збільшену карту

Поточні події

18 червня, 18:00
ціна: від 50 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 158
19 червня, 19:00
ціна: від 70 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 104
20 червня, 19:00
ціна: від 70 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 111
21 червня, 19:00
ціна: від 70 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 120
26 червня, 19:00
ціна: від 120 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 236
29 червня, 18:00
ціна: від 70 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 113
30 червня, 18:00
ціна: від 120 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 267
3 липня, 19:00
ціна: від 120 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 290
4 липня, 19:00
ціна: від 200 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 208
21 серпня, 19:00
ціна: від 150 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 521
21 вересня, 19:00
ціна: від 300 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 794
7 жовтня, 19:00
ціна: від 230 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 1003
13 жовтня, 19:00
ціна: від 180 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 582
17 жовтня, 19:00
ціна: від 350 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 397
20 жовтня, 19:00
ціна: від 450 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 1050
29 жовтня, 19:00
ціна: від 120 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 498
3 листопада, 19:00
ціна: від 150 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 868
8 листопада, 19:00
ціна: від 220 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 880
13 листопада, 19:00
ціна: від 460 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 835
17 листопада, 19:00
ціна: від 200 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 1014
22 листопада, 19:00
ціна: від 180 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 571
24 листопада, 19:00
ціна: від 400 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 586
6 грудня, 19:00
ціна: від 300 грн
Замовити квитки Залишилось квитків: 473

Питання? Відповідь!
+